Investování do zlata - pro a proti

Investování

Přidal tomasjednicka, dne 28. 06. 2018,  0x


Investování do zlata bývá velmi často označováno jako bezpečný přístav pro peníze. Ve skutečnosti to tak jednoduché není. Jako každá investice má i investování do tohoto významného cenného kovu své výhody, nevýhody i rizika.

Zejména v dobách finanční krize se lidé zaměřují na investice, které slibují dlouhodobé udržení hodnoty jejich majetku. Zatímco hodnota peněz během krizí prudce klesá, zlato a jiné cenné kovy si svou hodnotu obvykle uchovají bez výrazných změn.

Investiční poradci investice do zlata považují za jednu z nejlepších možností, jak volné prostředky uložit, aniž by došlo ke snížení jejich hodnoty. V podstatě lze říci, že zlato je perfektní ochranou peněz před hrozbou inflace a jejich znehodnocením. 

Zlato - kov respektovaný po celém světě

Po velmi dlouhou dobu bylo zlato všeobecně uznávaným platidlem. Lidstvo jej používalo už tisíce let před naším letopočtem, a nejen to z něj dělá vysoce cenný kov. Dnes už se sice zlatem běžně neplatí, zlaté cihličky, slitky a šperky však lze zpeněžit kdekoliv na světě. Zlato si stále udržuje velmi slušnou likviditu.

Jaké výhody investování do zlata nabízí? 

  • diverzifikace investičního portfolia
  • ochrana před inflací (udržení hodnoty majetku)
  • možný zisk při jeho prodeji

Investici do zlata je třeba chápat jako dlouhodobou, téměř generační záležitost a o nějakém zhodnocení lze hovořit pouze v případě, kdy investiční horizont přesahuje alespoň 5 let. To samozřejmě platí pouze tehdy, pokud se zlato rozhodnete nabídnout k prodeji. Rozhodně nemá smysl pouštět se do nákupu zlata, pokud vám jde spíše o krátkodobou investici/spekulaci, pro ty slouží komoditní burza, kde je možné pořídit zlato v papírové podobě..

Je libo cihly, slitky, mince nebo zlaté šperky?

Zlato se nabízí v podobě cihliček, slitků a mincí. Klasiku představují zlaté cihly, které navíc mívají nejvýhodnější cenu za 1 gram. Nevýhodou je 100% závislost na kolísání ceny zlata na burze. Lepší volbou jsou mince, kde se rozlišují na investiční a pamětní mince. V druhém případě výhodu navíc představuje sběratelská hodnota. Mince lze prodávat jednotlivě a daleko lépe se plánuje jejich nákup. Nejprodávanější jsou zlaté slitky vážící 1 unci (tj. 31,103 g).

Pozor je třeba si dávat na zlaté šperky z pohledu investice, které jsou řazeny do kategorie alternativních investic. Zásadním faktorem pro posouzení hodnoty je kvalita materiálu, úroveň zpracování a design. V případě zlata kvalitu určuje jeho ryzost neboli procentuální podíl ryzího zlata ve slitině (tzv. punc). Nejvyšší kvalitu představuje 24karátové zlato, největší zájem je však o 14karátové zlato. Hodnocení ryzosti musí v ČR odpovídat přísným pravidlům puncovního zákona. 

V podstatě lze šperky považovat za druh umění, které mají uměleckou i kulturní hodnotu. Investice do kvalitních šperků je dobrým způsobem, jak udržet hodnotu vlastních prostředků. Důležité je nakupovat šperky u renomovaných klenotnictví. V případě nákupu šperků je také důležité postarat se o jejich bezpečné uchování (např. v bankovním sejfu nebo ve vlastním trezoru), což sebou přináší další náklady. 

Zlato nepřináší pravidelný výnos

Zlato je kov a ne firma, která sama o sobě vytváří přidanou hodnotu. Zlato proto nelze porovnávat s akciemi a dluhopisy. Zlato nelze vytisknout jako papírové peníze, nelze jej ani vytěžit v libovolném množství. Zásoby zlata nerostou, ale ubývají. Těžba je drahá a náročná. Hodnotu zlata neovlivní krach žádné společnosti, jako je tomu u cenných papírů. Význam zlata spočívá především v tom, že je velmi vzácné.

Následující graf ukazuje vývoj hodnoty zlata za 230 let po odečtení inflace

Pouhým držením zlata se nevydělává. Z vlastnění zlata nevyplývají žádné úroky ani dividendy. Vydělat lze pouze jeho prodejem. V tomto případě je výše zisku závislá na aktuální situaci, které se může hodně lišit. Ceny zlata jsou tzv. volatilní, což znamená, že jeho cena může prudce klesat i růst. Cena zlata je dána čistě nabídkou a poptávkou, která je ovlivněna přírodními katastrofami, nepříznivými ekologickými posudky či politickou situací. 

Nevýhody a rizika investování do zlata

U zlata je třeba očekávat prudké výkyvy, proto není určené pro každého. Například po roce 2004 světová ekonomická zpravodajství hovořila o růstu hodnoty zlata. Mezi lety 2012 až 2015 šly ale ceny prudce dolů. Vždy je potřeba počítat s tím, že zlato reaguje na aktuální ekonomickou i politickou situaci a dokáže vygenerovat nejen růst, ale také rychlý pokles.

Cena zlata klesá především v období ekonomického růstu a v době ekonomické krize roste. Historie opakovaně potvrdila, že zlato velmi dobře funguje jako dobrá pojistka před krizí. Posledním příkladem je finanční krize kolem roku 2009. Tehdy cena zlata začala strmě narůstat dokonce rok předtím, než si investoři přiznali, že nějaká finanční krize vůbec je. Pokud někdo v této době zlato vlastnil nebo nakoupil, vyplatilo se mu to. V momentě, kdy finanční krize ustoupila, začala hodnota zlata opět klesat. 

Ani samotný prodej zlata není bez rizika. O zlato nemusí být žádný zájem, prodejci jej zrovna nemusí vykupovat, a tak nabídnou stejnou nebo nižší cenu oproti původní. Pokud někdo projeví zájem, bude zase požadovat slevu za rychlé jednání apod. V takovém případě může prodej zlata přinést spíše ztrátu než očekávaný zisk. 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.